Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně 6 pokračování

28. 07. 2014 10:00:24
Bosna a Hercegovina leží na 51 129 km čtverečných, žije tam 4 miliony lidí, úředními jazyky je bosenština, chorvatština a srbština, víza do 90 dnů pobytu nejsou třeba, měna bam někde i euro. Muslimové tvoří 40 % obyvatel, 31 % pravoslavní, 15 % katolíků 4 % protestantů a 10 % jiné víry. Současná Bosna a Hercegovina, jeho státní uspořádání se řídí podle daytonské mírové smlouvy z roku 1995. Na venek vystupuje jako Bosna a Hercegovina ale tento státní útvar je složen z 51 % Federální Bosny a Hercegoviny a 49 % Republika Srbska. V prezidentském úřadě se pravidelně po roce střídají zástupci těchto vnitřních uskupení. Na dodržování deytonské smlouvy je ustaven mírový sbor NATO s názvem SFOR. Zajímavostí je pro mě nepochopitelné zjištění, že Mostar a jeho kamený most byl odstřelován chorvaty, když došlo k jejich koaličnímu rozpadu až po odtržení od Jugoslavie. Ostřelování a bombardování Sarajeva, které se chtělo vymanit z Jugoslávie, srbskými vojsky je neospraveditelné ale rozumím mu. Dost už válečných úvah.

Je středa 16.7. probouzíme se v kempu u moře ve městě Senj a pokračujeme směren na Rjeku starou jadranskou magistrálou. V jadranském moři vidíme ostrov Krk a novou dálnici, která ho spokuje s pevninou. V městečku Novi Vinodolski platíme na poště parkovné z Dubrovníku. Rjeka je velkým nákladovým přístavem s mnoha nádržemi na ropu. Centrum městaje u přístavu a nezajímavé. Pokračujeme směr Poreč jehož bazilika je v Unescu. V Poreči jsem asi v roce 1995 byl na týdenním pobytovém výletě. Jsem zvědavý co se tam změnilo?

Ubytováváme se v kempu Moterada za 353 ,- kuna, kemp má pláž a tak se jdeme koupat teda já se jdu koupat, na Veroniku je velké vedro a odpočívá v autě v kempu pod platany a borovicemi. Já koupání také moc nedal, je tady kamenná pláž s betonovým molem a přístupem do moře po železných schůdkách. Takto zde vypadají pláže, na kterých se turisté smaží.

Prohlížíme si Poreč, historické jádro s přístavem a zmrzlináři v uličkách se nezměnilo ale předměstí Poreče se mění významně. Po vzoru EU vyrostly nové supermarkety s ohromnými parkovišti a kruhovými objezdy. Tam jsme se také při zpáteční cestě autem do kempu ztratili. Pak jsme se zase našli a po hygieně v luxusním zařízení šli spát.

Čtvrtek 17.7. ráno po snídani opouštíme Chorvatsko a vjíždíme do Slovinska směr Piran. Na benzínce kupujem za 15 eu dálniční týdenní známku a lepíme na sklo.Na 45 km dlouhém pobřeží, které má Slovinsko u jadranu nejsou žádné výstavné pláže a střediska. Vyjímku tvoří Piran, nejmalebnější historický benátský přístav. Autem tam nejde vjet. Musíte zaparkovat 500 m před vjezdem na parkovišti a jít pěšky. Stojí to však za to. Slovinského Malého prince kupujem však až v Koperu, protože v Piranu žádné knihkupectví není.

Máme čas a tak pokračujeme do Itálie do Tierste. Navy nás dovedla do centra města ale hledané informační centrum jsme nenašli a nemajíce žádnou mapu, žádnou informaci kam jet a město to je velké vkládám do navy Ljublan a opouštíme velmi rychle dnes italský přístav Terst. Veronika ani nestihla, nebylo kde, si koupit pohledy :-( . Ljubjana hlavní město Slovinska je milé, zelené, hodně kulturních památek. Obědváme v restauraci se Slovinskými specialitami. Dávám si krvavici s kysaným zelí. To je kroupové jelito z prasete. Při sezení na zahrádce restaurace přišla k našemu stolu žebračka a strčila mi před oči papír formátu A4 zalaminovaný a na něm stálo, že mají hlad, má dvě děti, manžel ji opustil a chce peníze na jídlo. To bylo napsané perfektní češtinou. Zeptal jsem se jí, jak poznala že jsem z čech. Odpověď jsem ale nedostal, neboť číšník ženu popadl a vystrkal do ulice a poslal ji pryč. Ona odešla. Odjíždíme z Ljubjany a jedeme do Chorvatska, hlavního města Zagreb.

Slovinsko má rozlohu 20 256 km čtverečných, platí eurem, je členem EU od roku 2004, úřední jazyk slovinština, počet obyvatel 2 mil. Taková zajímavost: Terst, přístav patřil v nedaleké minulosti slovinsku a protože slovinsko bylo součástí habsburské říše tak Rakousko Uhersku. Po první světové válce si Terst vzali Italové. Po druhé světové válce se Terst a okolí podle mírové smlouvy v Paříži podepsané v roce 1947 se stal angloamerickým protektorátem tzv. zona A. Po sestavení bývalé Jugoslávie Titem, ten už pro Slovinsko Terst nevymohl a ten se stal se v roce 1954 Italským. Už v roce 1990 se vyslovilo 89 % obyvatel pro nezávislost na Jugoslávii. Bělehrad k 25. říjnu 1991 stáhl vojenské jednotky ze Slovinska to jako první a skoro bez obětí se osvobodilo. Terst však již do vínku od Itálie nedostalo. Další důkaz jak to EU myslí se slovany.

V Zagrebu nás zaujala zagrebská katedrála, cukrárna Kamélie s výborným dortem a cena za dálnici 10,- eu směrem na Maribor, který je zase ve Slovinsku ale do Slovinska máme nalepenou dálniční známku. Chorvatsko leží na 56 538 km čtverečných, měna kuna 100,-eu=752 kuna, úřední jazyk chorvatština, 4,5 milionu obyvatel, je členem EU od roku 2013. Dnes v Chorvatsku žije 90 % chorvatů a zbytek tvoří srbové, bosňané, maďaři, italové.. Bombardování Dubrovníku jako trest za snahu o opuštění Jugoslavie srbskou armádou je dnes opravené a to že se to dělo dokládají jen nové střechy na perfektně a s citem opravených budovách starého Dubrovníku.

Vjíždíme do Rakouska, kupujem za 15,-eu dálniční známku, vylepíme ji a v kempu v Grazu se za 30,- eu ubytováváme. Jdeme na večeři v blízké restauraci kde si dávám domácí sulc :-).

Ráno 18.7. opouštíme Štýrský Hradec a jedeme na Videň a Brno. V mikulově obědváme v restauraci na SHELL benzínce. V 17 hodin vykládám Veroniku v Olomouci a jedu do Spomyšle. Mise Malý princ končí. Byla to nádherná cesta, poučná, napínavá, vzrušující. Ujeli jsme přes 5 000 km. Máme 10 výtisků Malého prince a zážitků plnou hlavu. Budu připravovat prezentaci mise.

Autor: Jiří Bartoň | pondělí 28.7.2014 10:00 | karma článku: 4.14 | přečteno: 236x

Další články blogera

Jiří Bartoň

Autem po Polském pobřeží a historických památkách

Po návštěvě Běloruska, Litvy, Lotyšska a Ruska vjíždíme do Polska a přes hrad Malbork do Gdaňska, Sopot, Hellu na Polské kose, Bydgoszcz, Toruň, Wroclaw, Gniezno, Nysa a ČR Javorník

11.10.2016 v 21:19 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 532 | Diskuse

Jiří Bartoň

Autem z Litvy do Polska přes Rusko - Kaliningradskou oblast

Mise Malý princ pokračovala z Litvy a Lotyšska přes Kaliningrad, současný název středověkého města Královec, založeným Českým králem Přemyslem Otakarem II, do Polska.

3.10.2016 v 17:53 | Karma článku: 6.60 | Přečteno: 160 | Diskuse

Jiří Bartoň

Litva-Lotyšsko-Litva autem 2016

Pokračování mise Malý princ. Z Běloruska do Litevského Vilniusu, Lotyšské Rigy a přes Klaipédu na Kurskou kosu

12.8.2016 v 18:44 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 492 | Diskuse

Jiří Bartoň

Varšava, Brest a Minsk autem léto 2016

Další cesta v rámci Mise Malý princ, kdy ve státě kde právě jsme kupujeme knížku Malý princ. V jazyce té které země. Nákup knížky je důležitý, ne však jediný důvod návštěvy tentokrát Polska a Běloruska.

4.8.2016 v 0:00 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 175 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý

Chata mne na stará kolena vyučí

Sic má kolena nejsou tak stará, vyučovat se nechávám už jen životem. Dle hesla: „neuč se, život tě naučí“. V mládí (to se tenkrát nosilo) jsem se učil, a protože na učňák jsem byl moc „chytrý“, vrhl jsem se na gympl a na vysokou.

24.6.2017 v 20:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Čtyři ženské na chalupě

Není nad pohodu. Když vás nikdo tzv. neprudí. Kdy můžete být sama sebou a to navzdory reklamě bez masek líčidel, ale i bez všech "nutností", kterým podléháme a přitom nás tísní, bez korzetu stresu.

24.6.2017 v 16:40 | Karma článku: 9.97 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jan Pražák

Jak jsem byl u věštkyně

Starobyle zařízený pokoj s vysokým stropem a těžkými závěsy na oknech byl osvětlený tlumenou září trojramenného svícnu. Na kulatém stolku, pokrytém temně rudým ubrusem ležely vykládací karty a veliká křišťálová koule.

24.6.2017 v 16:07 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 273 | Diskuse

Dana Adámková

Roztržitá

Každý, to občas zažije, prostě den blbec. To hned po ránu se na vás i káva šklebí. Leknete se vlastního odrazu v zrcadle, i když se na sebe hezky usmíváte.

24.6.2017 v 12:11 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 264 | Diskuse

Jan Andrle

Milujeme Česko!

Milujeme Česko. Opravdu?! No nevím, jak velikou láskou k mé vlasti zahraniční řetězec plane, ale pochybnosti mám.

24.6.2017 v 1:35 | Karma článku: 18.91 | Přečteno: 479 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 374

Zajímám se o to, jak řídit svůj život.

Od 4.2.2015 v důchodu.

 

 

Od 23.10.2014 předseda Klubu přátel Makedonie.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.