Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně 6 pokračování

Bosna a Hercegovina leží na 51 129 km čtverečných, žije tam 4 miliony lidí, úředními jazyky je bosenština, chorvatština a srbština, víza do 90 dnů pobytu nejsou třeba, měna bam někde i euro. Muslimové tvoří 40 % obyvatel, 31 % pravoslavní, 15 % katolíků 4 % protestantů a 10 % jiné víry. Současná Bosna a Hercegovina, jeho státní uspořádání se řídí podle daytonské mírové smlouvy z roku 1995. Na venek vystupuje jako Bosna a Hercegovina ale tento státní útvar je složen z 51 % Federální Bosny a Hercegoviny a 49 % Republika Srbska. V prezidentském úřadě se pravidelně po roce střídají zástupci těchto vnitřních uskupení. Na dodržování deytonské smlouvy je ustaven mírový sbor NATO s názvem SFOR. Zajímavostí  je pro mě nepochopitelné zjištění, že Mostar a jeho kamený most byl odstřelován chorvaty, když došlo k jejich koaličnímu rozpadu až po odtržení od Jugoslavie. Ostřelování a bombardování Sarajeva, které se chtělo vymanit z Jugoslávie, srbskými vojsky je neospraveditelné ale rozumím mu. Dost už válečných úvah.

Je středa 16.7. probouzíme se v kempu u moře ve městě Senj a pokračujeme směren na Rjeku starou jadranskou magistrálou. V jadranském moři vidíme ostrov Krk a novou dálnici, která ho spokuje s pevninou. V městečku Novi Vinodolski platíme na poště parkovné z Dubrovníku. Rjeka je velkým nákladovým přístavem s mnoha nádržemi na ropu. Centrum městaje u přístavu a nezajímavé. Pokračujeme směr Poreč jehož bazilika je v Unescu. V Poreči jsem asi v roce 1995 byl na týdenním pobytovém výletě. Jsem zvědavý co se tam změnilo?

Ubytováváme se v kempu Moterada za 353 ,- kuna, kemp má pláž a tak se jdeme koupat teda já se jdu koupat, na Veroniku je velké vedro a odpočívá v autě v kempu pod platany a borovicemi. Já koupání také moc nedal, je tady kamenná pláž s betonovým molem a přístupem do moře po železných schůdkách. Takto zde vypadají pláže, na kterých se turisté smaží.

Prohlížíme si Poreč, historické jádro s přístavem a zmrzlináři v uličkách se nezměnilo ale předměstí Poreče se mění významně. Po vzoru EU vyrostly nové supermarkety s ohromnými parkovišti a kruhovými objezdy. Tam jsme se také při zpáteční cestě autem do kempu ztratili. Pak jsme se zase našli a po hygieně v luxusním zařízení šli spát.

Čtvrtek 17.7. ráno po snídani opouštíme Chorvatsko a vjíždíme do Slovinska směr Piran. Na benzínce kupujem za 15 eu dálniční týdenní známku a lepíme na sklo.Na 45 km dlouhém pobřeží, které má Slovinsko u jadranu nejsou žádné výstavné pláže a střediska. Vyjímku tvoří Piran, nejmalebnější historický benátský přístav. Autem tam nejde vjet. Musíte zaparkovat 500 m před vjezdem na parkovišti a jít pěšky. Stojí to však za to. Slovinského Malého prince kupujem však až v Koperu, protože v Piranu žádné knihkupectví není.

Máme čas a tak pokračujeme do Itálie do Tierste. Navy nás dovedla do centra města ale hledané informační centrum jsme nenašli a nemajíce žádnou mapu, žádnou informaci kam jet a město to je velké vkládám do navy Ljublan a opouštíme velmi rychle dnes italský přístav Terst. Veronika ani nestihla, nebylo kde, si koupit pohledy :-(  . Ljubjana hlavní město Slovinska je milé, zelené, hodně kulturních památek. Obědváme v restauraci se Slovinskými specialitami. Dávám si krvavici s kysaným zelí. To je kroupové jelito z prasete. Při sezení na zahrádce restaurace přišla k našemu stolu žebračka a strčila mi před oči papír formátu A4 zalaminovaný a na něm stálo, že mají hlad, má dvě děti, manžel ji opustil a chce peníze na jídlo. To bylo napsané perfektní češtinou. Zeptal jsem se jí, jak poznala že jsem z čech. Odpověď jsem ale nedostal, neboť číšník ženu popadl a vystrkal do ulice a poslal ji pryč. Ona odešla. Odjíždíme z Ljubjany a jedeme do Chorvatska, hlavního města Zagreb.

Slovinsko má rozlohu 20 256 km čtverečných, platí eurem, je členem EU od roku 2004, úřední jazyk slovinština, počet obyvatel 2 mil. Taková zajímavost: Terst, přístav patřil v nedaleké minulosti slovinsku a protože slovinsko bylo součástí  habsburské říše tak Rakousko Uhersku. Po první světové válce si Terst vzali Italové. Po druhé světové válce se Terst a okolí podle mírové smlouvy v Paříži podepsané v roce 1947 se stal angloamerickým protektorátem tzv. zona A. Po sestavení bývalé Jugoslávie Titem, ten už pro Slovinsko Terst nevymohl a ten se stal se v roce 1954 Italským. Už v roce 1990 se vyslovilo 89 % obyvatel pro nezávislost na Jugoslávii. Bělehrad k 25. říjnu 1991 stáhl vojenské jednotky ze Slovinska to jako první a skoro bez obětí se osvobodilo. Terst však již do vínku od Itálie nedostalo. Další důkaz jak to EU myslí se slovany.

V Zagrebu nás zaujala zagrebská katedrála, cukrárna Kamélie s výborným dortem a cena za dálnici 10,- eu směrem na Maribor, který je zase ve Slovinsku ale do Slovinska máme nalepenou dálniční známku. Chorvatsko leží na 56 538 km čtverečných, měna kuna 100,-eu=752 kuna, úřední jazyk chorvatština, 4,5 milionu obyvatel, je členem EU od roku 2013. Dnes v Chorvatsku žije 90 % chorvatů a zbytek tvoří srbové, bosňané, maďaři, italové..  Bombardování Dubrovníku jako trest za snahu o opuštění Jugoslavie srbskou armádou je dnes opravené a to že se to dělo dokládají jen nové střechy na perfektně a s citem opravených budovách starého Dubrovníku.

Vjíždíme do Rakouska, kupujem za 15,-eu dálniční známku, vylepíme ji a v kempu v Grazu se za 30,- eu ubytováváme. Jdeme na večeři v blízké restauraci kde si dávám domácí sulc :-).

Ráno 18.7. opouštíme Štýrský Hradec a jedeme na Videň a Brno. V mikulově obědváme v restauraci na SHELL benzínce. V 17 hodin vykládám Veroniku v Olomouci a jedu do Spomyšle. Mise Malý princ končí. Byla to nádherná cesta, poučná, napínavá, vzrušující. Ujeli jsme přes 5 000 km. Máme 10 výtisků Malého prince a zážitků plnou hlavu. Budu připravovat prezentaci mise.

Autor: Jiří Bartoň | pondělí 28.7.2014 10:00 | karma článku: 4,87 | přečteno: 254x
  • Další články autora

Jiří Bartoň

Autem po Polském pobřeží a historických památkách

Po návštěvě Běloruska, Litvy, Lotyšska a Ruska vjíždíme do Polska a přes hrad Malbork do Gdaňska, Sopot, Hellu na Polské kose, Bydgoszcz, Toruň, Wroclaw, Gniezno, Nysa a ČR Javorník

11.10.2016 v 21:19 | Karma: 14,41 | Přečteno: 648x | Diskuse| Cestování

Jiří Bartoň

Autem z Litvy do Polska přes Rusko - Kaliningradskou oblast

Mise Malý princ pokračovala z Litvy a Lotyšska přes Kaliningrad, současný název středověkého města Královec, založeným Českým králem Přemyslem Otakarem II, do Polska.

3.10.2016 v 17:53 | Karma: 14,82 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Cestování

Jiří Bartoň

Litva-Lotyšsko-Litva autem 2016

Pokračování mise Malý princ. Z Běloruska do Litevského Vilniusu, Lotyšské Rigy a přes Klaipédu na Kurskou kosu

12.8.2016 v 18:44 | Karma: 17,70 | Přečteno: 1194x | Diskuse| Cestování

Jiří Bartoň

Varšava, Brest a Minsk autem léto 2016

Další cesta v rámci Mise Malý princ, kdy ve státě kde právě jsme kupujeme knížku Malý princ. V jazyce té které země. Nákup knížky je důležitý, ne však jediný důvod návštěvy tentokrát Polska a Běloruska.

4.8.2016 v 0:00 | Karma: 9,82 | Přečteno: 261x | Diskuse| Cestování

Jiří Bartoň

Pokračování Mise Malý princ dovolená 2015 2

Je před námi návštěva českých vesnic v rumunském Banátu se střediskem v Timišioaře(Temešváru). Pojedeme dlouho podle Dunaje, tudy, kudy sem čeští osadníci před 200 lety přijeli po Dunaji.

21.7.2015 v 8:59 | Karma: 3,87 | Přečteno: 148x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Pokračování Mise Malý princ dovolená 2015 1

První tři dny předznamenaly rozdíly mezi malými, novými Balkánskými republikami a starými zavedenými Rumunskem a Ukrajinou. 22 milionové Rumunsko s rozlohou 240 000 km čtverečných. Název Rumunsko z latinského výrazu pro Římana.

19.7.2015 v 18:37 | Karma: 7,34 | Přečteno: 137x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Pokračování Mise Malý princ dovolená 2015

Jak dopadlo cestování autem po Slovensku, Ukrajině, Moldávii, Rumunsku, Bulharsku, Turecku, Řecku a Maďarsku?

19.7.2015 v 13:19 | Karma: 4,54 | Přečteno: 128x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně 5 pokračování

Je neděle 13.7. a jedeme do Dubrovníku. Po jadranské magistrále přijíždíme do Chorvatska-Dalmácie města Dubrovník. Již z dálky je vidět nádherné panorama Dubrovnického starého města na výběžku do moře. Parkoviště v Dubrovníku jsou plná a nemáme kde zaparkovat. Dvakrát celé město objíždíme a nic. Nakonec se místo uvolnilo, zaparkoval jsem kus od hlavní brány, která otvírá starý Dubrovník. Je neděle a tak si s placením nedělám starost. Píší tady něco o kartě ale mi odcházíme na prohlídku města. Musíme si měnit eura na Kuna. Za 100 eu dostaváme 752 Kuna. Někde eu berou ale někde ne a to rezolutně. Prohlížíme si náměstí, uličky s krámky, kláštery, kostely, synagogu. Potom hledáme vstup na městské hradby, které obtáčí celé staré město a má jen dva vstupy a výstupy. Vstupné je 100,- kuna na osobu a procházka trvá asi 1 hodinu. Stojí to však za to. V restauraci Aquarius si dáváme humra a čevabčiči a pití. Platíme 55,- eu. Jídlo výborné, obsluha taky, stín, hodně lidí. V knihkupectví, které mělo polední přestávku od 13-18 hod. kupujem chorvatského Malého prince. Nemilé překvapení nás však čekalo po příchodu k autu na parkovišti. Za stěračem papírek se složenkou na 360,- kun. Nejprve mě to hodně rozčílilo a chorvaty jsem přestal mít rád, třebaže to jsou slované :-) . Po vychladnutí a cestou do Mostaru jsme si zpávu a složenku pořádně přečetli a tam stálo: vážený turisto, při kontrole parkovacích karet naši pověření zaměstnanci zjistili, že nemáte kartu. Stál jste zde celý den a vaše obytné auto zabíralo místo těm, kteří chtěli a musí zaplatit. Poskytujeme Vám složenku a parkovné do 8 dnů uhraďte. Cena je dost vysoká ale chování úředníků města Dubrovník se mi nakonec docela líbilo.

27.7.2014 v 21:37 | Karma: 3,17 | Přečteno: 59x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně 4 pokračování

Probudili jsme se po celonočním lijáku do sobotního deštivého rána. Po snídaní se jedeme podívat do města Škodra na mešity a katolický kostel. V cestě po městě nám nejprve brání kráva bez dozoru a když toto pominulo tak paní na kole v protisměru s dítětem. Po krátké souběžné silnici s břehem Skoderského jezera míříme do Podgorici hlavního města Černé hory. Loučíme se s Albánií abychom později vzpomínali na silné zážitky z cestování a užívání si v Albánii. Hodně to bylo podobné Makedonii ale i pohrančí v Řecku. I když v žebříčcích EU Albánie zastává poslední příčky v hodnecení životní úrovně, se mi tato země, pohoří, jezera, lidé, zvířata, příroda moc líbí a určitě jsem zde nebyl naposled. Albánii, s rozlohou 28 748 km čtverečných a 3,5 milionem obyvatel s úředním jazykem albánština můžeme do 30 dnů pobytu navštívit bez víz. Albánci hrdě prohlašují, že Skanderbegovo ( tento drak z Albánie, z hradu Kruja Gjergi Kastrioti v letech 1443-1468) odolávání vůči tureckým nájezdům zachránilo evropu od osmanské nadvlády, protože jejich statečný předek na sebe strhl pozornost turecké armády a odčerpal tak osmanské říši důležitou část sil právě v období jejího největšího největšího dobyvatelského rozmachu. V roce 1968 vystoupila Albánie z Varšavské smlouvy na protest proti invazi vojsk socialistického tábora do Československa. V Albánii tvoří 70 % obyvatelstva muslimové, 20 % pravoslavní křesťané a 10 % katolíci.

27.7.2014 v 18:10 | Karma: 0 | Přečteno: 39x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně 3 pokračování

Je čtvrtek, jedeme přes pohoří Palister, okolo Prespanského jezera malebnými vesničkami s ovocnými sady a blížíme se k řeckým hranicím. Hraniční přechod do Řecka byl prázdný a rychle se ocitáme v evropské unii. V prvním městě Florina čekáme na sedmnáctou hodinu, kdy se otevřou obchody po polední přestávce. Čekání však bylo marné, Malého prince tady nemají. Musíme do většího města a tím je Kastoria. Nenechali jsme se zmást dopravními ukazateli, které jeden ukazoval 100 km vzdálenost a druhý, jiným směrem 60 km. Co myslíte, že jsme si vybrali? No janě, logicky to kratší. Na kilometry to kratší snad bylo, ale čas, který jsme strávili na horských, úzkých silničkách byl podstatně delší než čas na dálnici. Cesta byla tak krkolomná, že v nejkritičtějších okamžicích jsme se společně s Veronikou modlili Otčenáš a Veronika slavnostně oznamovala světu- že už bude hodná. Medvěda, divoké prase ani vlka jsme nepotkali ale dopravní značky oznamující že tam tato zvířata jsou jsme viděli. Ve městě Kastoria, položeném u rozlehlého jezera s vysokými horami jsme koupili Malého prince a podrobnější mapu Řecka a Albánie, kam směřujeme.

27.7.2014 v 14:46 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně 2 pokračování

Dálnice Matky Terezy ze Skopje do Ohridu stojí 50 denárů a kus dál 30 denárů. Jedeme podle vysokých hor na jejichž vrcholcích je vidět bílý sníh. A co nás čeká v Ochridu? Tří hodinový pěší výlet po městě a chrámech, zjištění, že obchodníci používají dvojí ceny. Pro domácí a pro cizince. Toto bylo i v Sankt Petěrburgu v Rusku vloni. Město Ochrid je skutečným klenotem makedonského cestování. Velké množství ochridských kostelů s nádhernými freskami. Zajímavostí je kostel Sv. Sofie. V dobách turecké nadvlády, kostel sloužil jako mešita. V době byzantské nadvlády byl Ochrid centrem makedoského regionu. Právě zde byla roku 893 založena první slovanská univerzita, jejímž zakladatelem byl biskup sv. Kliment Ochridský, žák autorů první slovanské abecedy , proslulých věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje. V poklidném sousedství jezera stejného jména a jeho pláží se tyčí pohoří s národním parkem Galičica.

26.7.2014 v 17:56 | Karma: 0 | Přečteno: 43x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně 1 pokračování

Je sobota 5.7.2014 a mise Malý princ začíná. Vyjíždíme v 7.15 z Prahy směrem na Slovensko. D 1 nás nezdrží a stojíme na parkovišti před pomyslným hraničním přechodem se Slovenskem a kupujeme dálniční známku na 10 dní za 300,- kč. V Bratislavě v obchodním centru kupujeme první knížku ve Slovenštině. Pokračujeme do Madarska. Za hraničním přechodem kupujeme známku pro Maďarsko na 10 dní za 12,9 eu. Nic se nelepí, jen papírový doklad. V Gyoru v nákupním centru máme maďarského. Měníme forinty 12 000,- ft za 40,- eu. Super dálnice, hodně německých a holandských aut s muslimy, kteří se jedou podívat domů.

26.7.2014 v 13:54 | Karma: 7,31 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Balkán-autem-historie-současnost-očima Jiřího Bartoně

Přípravu a cestu nazývám THE LITTLE PRINCE MISSION 2014 - expedice Malý princ od St. Exypéry, ve které jde i o koupení knihy Malý princ v každé navštívené zemi, v jazyce, kterým se tam mluví.

26.7.2014 v 10:09 | Karma: 8,10 | Přečteno: 269x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Nahradni za Kosovo

Do Kosova nas Makedonsti celnici nepustili a tak jsme jeli pro Maleho prince do Recka. Od jezera Ochrid v Makedonii, pres hory do prvniho vetsiho mesta v Recku. Tam ho vsak nemeli. A tak do vetsiho a tam ho meli. Sedmy kousek pekne doplnil nasi sbirku knizek Maly princ.

11.7.2014 v 6:03 | Karma: 6,89 | Přečteno: 372x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Balkan se predstavuje. Srbsko

Chcesli si zborit predstavu o balkanu navstiv Srbsko. Silnice kvalitní, placene, prazdne. lidé vstricni. Obchodaky jako v Cr, mesta i vesnice cista. kvalitni mistni potraviny..To jsme videli v Subotici, Novim Sadu, Beogradu, Topole,. Planovane setkani s majitelkou restaurace Sharan v Zemunu v Beogradu se protahlo do pulnoci. Pondelni dopoledne vyplnila prohlidka mauzolea srbskych kralu v Topole. Ted jsme v Makedonii v hlavnim meste Skopje. Je 23.15 a jdeme spat.

9.7.2014 v 8:00 | Karma: 7,49 | Přečteno: 495x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Prvni den mise Maly princ

Vcera se vloudila, nevim proc, chyba v nazvu mise. Jde o Maleho prince. Mame dve knihy. Kempujeme v Szegedu v Madarsku.

5.7.2014 v 21:17 | Karma: 6,97 | Přečteno: 267x | Diskuse| Miniblogy

Jiří Bartoň

Mise Malý lord

Po balkánských státech budem hledat knihu Malý lord v jazycích příslušných států. Toto je náplň letošní čtrnáctidenní dovolené 2014

4.7.2014 v 18:39 | Karma: 7,40 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Sraz po 30ti letech

Těším se ale zároveň si nevím rady když někoho nepoznám. A budu si rozumět zase se stejnými spolužáky?

3.6.2012 v 16:37 | Karma: 8,32 | Přečteno: 1181x | Diskuse| Miniblogy

Jiří Bartoň

Zdraví a zprávy v televizi

Proč se na podzim, v zimě i na jaře dovídáme ze zpráv v televizi, že přichází epidemie rýmy, nachlazení, chřipky?

8.3.2012 v 19:44 | Karma: 11,95 | Přečteno: 808x | Diskuse| Ostatní

Jiří Bartoň

Zamilovanost Valentýnský blog

O tom co udělat se zamilovaností a co pak, když už není. Lidstvo dychtí samo po sobě a tak je to zařízeno.

3.2.2012 v 10:52 | Karma: 5,93 | Přečteno: 528x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 467x
Zajímám se o to, jak řídit svůj život.

Od 4.2.2015 v důchodu.

 

 

Od 23.10.2014 předseda Klubu přátel Makedonie.

Seznam rubrik